promo_540x380_2

Nie codziennie na świecie powstaje nowe lotnisko! – od logo, przez kompletny system identyfikacji wizualnej, po warstwę komunikacji wizualnej na terenie obiektu i jego najbliższego otoczenia…

Po analizie szeregu skojarzeń, do których ma odwoływać się symbolika portu lotniczego, autor zdecydował się wybrać powszechnie znanego, lubianego i zawsze powracającego bociana. Ten odbywający dalekie loty ptak został narysowany w sposób odbiegający od sztampy (vide: pięknie narysowane żurawie Lufthansy lub LOT-u). Bocian tak narysowany zasługuje na to, by nawzać go “boćkiem”. Odchylenie sylwetki i trójkąt cienia na ziemi przypominają startujący samolot. Taka emocjonalna forma graficzna powoduje wrażenie lekkości, ma kojarzyć się z origami i rysunkami dla dzieci oraz z młodzieńczą fantazją. O tym, jak dalece spełni funkcję identyfikacyjną Portu i wpisze się w jego tożsamość, zadecyduje polityka i praktyka Firmy.

Logo jako wizualny sygnał posiada szereg ściśle określonych i opisanych cech. Są to sylwetka, proporcje, kolorystyka i pola optymalnej ekspozycji. Są one szczegółowo zilustrowane i opisane w opracowaniu standaryzacyjnym, stanowiąc zestaw obowiązkowych norm stosowania logo. Umożliwia to zachowanie spójności na rozmaitych polach wizualnej eksploatacji (np. w systemie identyfikacji Portu) i ma duży wpływ na kształtowanie wizerunku.

Test widoczności

Widok jednego z przeprowadzonych testów na widoczność logo w warunkach krytycznych.

Forma negatywowa

Do barwnych aplikacji na czarnym tle zaprojektowano specjalną formę negatywową. Dowodzi ona, iż symbol posiada wewnętrzną spójność formalną i jest elastyczny w stosowaniu.

Forma burgundowa

Logo na tle burgundowym. Możliwość wyboru wersji stosownie do potrzeb jest ceniona przez kreatorów propocji i reklamy.

Elementy systemu komunikacji

Informacje dla podróżnych ujęto w dwie kategorie: ważne dla śpieszących się (tło czerwone) i tych, którzy mają chwilę na filiżankę kawy (tło jasnoszare). Napisom po polsku towarzyszą pomniejszone tłumaczenia na język angielski oraz uniwersalne, autorskie piktogramy.

Specjalnie zaprojektowana czcionka

Przedstawiony krój pisma zaprojektowano specjalnie dla potrzeb Lublin Airport. Jest to jednoelementowa antykwa sans-serif o autorskiej nazwie Lublinair. Celem było uzyskanie podwyższonej czytelności i unikatowość.

Share this

Comments are closed.